KS_131201_004
Zmieniamy Rynek Nowego Miasta

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, animatorki Archipelagu Pokoleń oraz Teatr WARSawy, 01 grudnia zorganizowali wernisaż połączony z dyskusją o przestrzeni miejskiej. Pretekstem do dyskusji były stare fotografie przyniesione przez mieszkańców.

-Zgromadziliśmy bardzo dużo zdjęć, same nie wiedziałyśmy, które wybrać. Część z nich została wydrukowana pozostałe znalazły się w przygotowanej wizualizacji- relacjonuje jedna z animatorek.

Każde zdjęcie to osobna historia. Przy każdym z nich zatrzymywała się jego właściciel i opowiadał swoją historię. Inni zasiadali przy stolikach w foyer teatru i opowiadali o swoich wspomnieniach. Dla każdego z mieszkańców, Rynek Nowego Miasta to bardzo ważne miejsce. Dla jednych to miejsce, gdzie spędzili całe życie od przedszkola do starości. Dla innych to beztroskie czasy dzieciństwa i młodości. Przy każdej historii można było spędzić kilka godzin. Mieszkańcy przychodzili ze swoimi dziećmi, wnukami i prawnukami.

Dyskusja nad zmianami na Rynku rozpoczęła się od przedstawienia propozycji mieszkańców, zgłaszanych przez cały listopad. Jako propozycje zmian pojawiły m.in. zorganizowanie targu warzywnego lub kwiatowego na kilka godzin w tygodniu, zagospodarowania pustostanu po dawnej kawiarni Bombonierka, czy stworzenia przestrzeni do spotkania się seniorów przy kawie i rozmowie.Wszyscy wspominają Rynek jako miejsce tętniące życiem. Było to miejsce spotkań i pierwszych randek. To tu, do kina WARS, przychodzono na kultowe filmy a kolejki do kasy sięgały, aż do barbakanu.

-Chcemy zmian, to my ocaliliśmy budynek kina od sprzedaży prywatnemu developerowi- mówiła jedna z mieszkanek. -Jak pogodzić życie kulturalne Rynku, imprezy i spotkania z ciszą nocną? Wielu mieszkańców chce spokoju, gdzie tu znaleźć kompromis?- pytała Agnieszka Strzemińska- prowadząca dyskusję. Na to pytanie nie znaleziono odpowiedzi jednak wszyscy stwierdzili, że trzeba rozmawiać i przekonywać się do tego, co nowe i nieznane.

Rozmowa mogłaby trwać godzinami. W efekcie tych dyskusji mieszkańcy wymienili się kontaktami i postanowili się spotykać, rozmawiać i dalej działać na rzecz zmiany. Jako partnera w swoich inicjatywach widzą teatr WARSawy. Postulaty i pomysły z dyskusji zostaną spisane i przedłożone władzom miasta. Niedzielne spotkanie zakończyło się wspólnym muzykowaniem z bandem Mikołaja Tabako.

Spotkania z mieszkańcami były organizowane w ramach projektu „Wspominaj i zmieniaj Rynek Nowego Miasta” przez animatorki Laboratorium Archipelagu Pokoleń- Annę Starzewską, Jolantę Pacewicz, Barbarbarę Izydorczyk, Lilianę Rubinstein oraz Kazimierę Żmudzką

Partnerem projektu jest Teatr WARSawy.

Oprac.: Barbara Izydorczyk, Liliana Rubinstein, Damian Kalita
Foto: Jakub Stężycki