czytanie perform
Przygotowania do czytania performatywnego

Wrzesień upływa pod znakiem intensywnych przygotowań do czytania performatywnego tekstu Kuby Wojtaszczyka „Portret trumienny”. Grupa seniorów- uczestników kursu Archipelag Pokoleń postawiła sobie wyzwanie przygotowania teatralnej akcji w przestrzeni publicznej. Pomysł czytania to wspólna inicjatywa Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Teatru Studio realizowana w ramach projektu Plac Defilad. Do współpracy przy opracowaniu koncepcji reżyserskiej zaproszono Katarzynę Szyngierę, która wspólnie z uczestnikami pracuje nad finałem czytania.
„Portret trumienny” to debiut literacki Kuby Wojtaszczyka- kulturoznawcy i absolwenta Gender Studies Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powieść przedstawia historię młodego mężczyzny Aleksa, homoseksualisty i egocentryka, który powraca z Poznania do swojego rodzinnego, małego miasteczka, w którym spotyka się z rodziną i mierzy się z problemami wynikającymi z różnic światopoglądowych oraz braku rzeczowego dialogu. Książka porusza tematy współczesnej kultury i życia społecznego odsuwane na margines w debacie publicznej. Ważnym aspektem tekstu jest rozłam pokoleniowy oraz wyolbrzymione konwenanse ze świata wsi i metropolii.
Czytanie performatywne „Portretu…” ma na celu przełamać bariery i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat starości. Ma pokazywać osoby dojarze jako osoby twórcze i nie bojące się wyzwań oraz trudnych tematów.
Efekty miesięcznej pracy zostaną zaprezentowanej już w przyszłą niedzielę (28 września) w barze Studio, Plac Defilad 1. Godzina wydarzenia zostanie podana w przyszłym tygodniu.

Tekst: Katarzyna Mądry