Debata Solec
Pierwsza dyskusja o wolności już za nami

Działo się. Było inspirująco i twórczo. Dyskutowaliśmy i spieraliśmy się.

Za nami już pierwsza dyskusja Archipelagu Pokoleń, było burzliwie i inspirująco. W przestrzeni kawiarni SOLEC rozmawialiśmy o wolności „do” i „od”. Do dyskusji zaprosiliśmy prof. Annę Gizę Poleszczuk (prorektora UW), prof. Monikę Płatek (karnistkę) oraz Janusza Noniewicza (zastępcę redaktora naczelnego czasopisma K MAG).

Dyskusja rozpoczęła się od wyjaśnienia, czym jest wolność. Janusz Noniewicz podkreślił, że wolność jest nierozłączną częścią naszego życia. Spotykamy ją w literaturze, sztuce, filmie jak i modzie. Artysta, wizjoner tworząc swoje dzieło ma nieograniczoną wolność, która przez odbiorców może zostać skrytykowana, ale nie ograniczona?

Wolność w modzie nadała ton dyskusji. Każdy nas może ubrać się tak jak chce, obecnie nie mamy już dyktatorów mody i możemy manifestować swoja wolność strojem, co wywołało ożywioną reakcję Moniki Płatek. Nie możemy mówić o pełnej swobodzie w ubiorze ponieważ świat mody dyktuje nienaturalne trendy.
Współczesna moda projektowana jest dla osób szczupłych i młodych, pomijane są osoby starsze oraz grube.

Pytaliśmy publiczność o, o to jak widziana jest współcześnie wolność. Studentki ISNS UW podkreślały, że czują się zniewolone przez konieczność modnego ubioru. Ważny jest tu indywidualizm i wewnętrzna chęć do noszenia tego, w czym czujemy się dobrze i swobodnie.

W drugiej części dyskusji rozmawialiśmy o tym, czy wolność ma płeć. Zgodnie stwierdziliśmy, że wolności nie możemy nadać typowych cech kobiecych czy męskich.

Foto: Kamila Szuba