cp_sniadanie
Filozofia na śniadanie

Czym się różnimy ? Co nas łączy ? Czy mówimy o tym samym ? Co chcesz żebym usłyszał ? Czy mogę w Tobie odnaleźć siebie ? Czy myśląc o przyjaźni, myślimy to samo? Czy jesteśmy tacy sami będąc w różnym wieku?

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza na śniadanie filozoficzne z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, w dniu 22 kwietnia (sobota), o godz. 12:00, Burakowska 14. Wstęp wolny.

Różne pokolenia, różne doświadczenia, różne perspektywy – Czy słyszymy to, co do siebie mówimy ? Wspólne śniadanie jest pretekstem do rozmowy o dialogu pomiędzy pokoleniami, o emocjach i szukaniu siebie w drugim człowieku, o tym, czy można żyć bez marzeń. Podczas spotkania zaplanowano wspólne przygotowanie śniadania oraz moderowaną dyskusję dotyczącą relacji pomiędzy młodymi i starszymi. Do udziału w debacie zaproszono Martynę Harland (psycholożkę, filmoznawczynię) oraz Janusza Byszewskiego (kuratora, założyciela Laboratorium Edukacji Twórczej CSW).

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Komisję Europejską na 29 kwietnia. Celem inicjatywy jest promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.
Relacje międzypokoleniowe są podstawą funkcjonowania każdego społeczeństwa. Szybkie tempo zmian i postęp technologiczny sprawiają, że wiedza i informacje gromadzone przez całe życie szybko się dezaktualizują. Przemiany modelu rodziny i migracje zarobkowe powodują, że coraz mniej osób żyje w gospodarstwach wielopokoleniowych. Rozluźniają się więzi i zależności pomiędzy młodymi i starszymi. Coraz częściej mamy wrażenie, że spotkanie pokoleń to spotkanie różnych kultur, konfrontacja plemion, które mówią różnymi językami. Inność nie musi jednak oznaczać braku porozumienia – mówi Beata Tokarz – Kamińska, członkini zarządu Towarzystwa „ę”.
22 kwietnia (sobota),
godz. 12:00-14:30
Miejsce: Burakowska 14
Wstęp wolny

Program wydarzenia w Warszawie:
12:00-13:00 – śniadanie międzypokoleniowe
13:00-14:30 – dyskusja

—————————————————————————————————————————
22 kwietnia – 3 maja
w całej Polsce
Miejsce: Twoja miejscowość
Prześlij nam relację z Waszych międzypokoleniowych działań.
Przyłącz się do obchodów tego wyjątkowego dnia i zorganizuj międzypokoleniowe wydarzenie w swojej miejscowości! Wspólne śniadanie na trawie, potańcówka, sąsiedzkie warsztaty ogrodnicze, oglądanie filmu w bibliotece – każdy pretekst jest dobry do wspólnego spotkania!
——————————————————————————————
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” od ponad dziesięciu lat wspiera działania międzypokoleniowe w prowadzonych projektach społecznych i kulturalnych w całej Polsce. Pracujemy z młodymi ludźmi, seniorami, animatorami kultury, pracownikami organizacji pozarządowych i domów kultury. W ogólnopolskim programie Seniorzy w akcji (inkubator + dotacje) finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności wsparliśmy realizację blisko 300 lokalnych projektów realizowanych przez liderów 60+ i pary międzypokoleniowe (60+ i 35–). Współpracujemy ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku, z radami seniorów i samorządami. Mamy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają nam eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty.

W programie Archipelag Pokoleń we współpracy z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i wybranymi warszawskimi instytucjami kultury, klubokawiarniami pokazujemy osobom dojrzałym, że warto angażować się w życie społeczne Warszawy. Z działań Archipelagu skorzystało blisko 90 osób 55+. Poprzez udział w wykładach, warsztatach, dyskusjach i poprzez współpracę z teatrami, muzeami – inspirujemy do otwartego myślenia o współczesnym świecie i kulturze.

Coraz odważniej zmierzamy w stronę utworzenia międzypokoleniowego centrum wolontariatu w kulturze, współtworzonego przez starszych i młodych mieszkańców Warszawy i partnerskie instytucje kultury.
———————————————————————————————————————–
Program Archipelag Pokoleń jest współfinansowany przez m.st. Warszawy.
Program Seniorzy w akcji jest finansowany ze środków Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Partnerem wydarzenia jest: Burakowska 14.

Więcej informacji o Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”: www.e.org.pl
Informacje o programie Seniorzy w akcji: www.seniorzywakcji.pl