dzialo_sie_w_2014
Działo się w 2014 roku

Za nami kolejna już edycja Archipelagu Pokoleń- programu podczas, którego osoby 50+ wprowadzane są w język i tematy, którymi intereują się ludzie młodzi.

Kurs to nie tylko teoretyczne przekazywanie wiedzy w trakcie spotkań z młodymi naukowcami Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych, ale także praktyczne poznanie swoich mocnych stron w trakcie warsztatów.

Uczestnicy zaproszeni są sprawdzenia się w niestandardowych sytuacjach. Podczas tegoroczncych warsztatów Archipelagowicze zostali wprowadzeni w zagadnienia performancu jako jednej z form działań teatralnych. Sami mogli sprawdzić się w konkretnych zadaniach aktorskich, czy przekroczyć bariery, które stawia ciało. W trkacie warsztatów fotograficznych spojrzeli na fotografię jako narzędzie do krytycznego opisywania rzeczywiśtości. Podczas akcji podsumowującej zapraszali gości Muzeum Sztuki Nowoczesnej do przyjrzenia się temu, czym jest prywatność i w jaki sposób można ją dokumentować.

Tegoroczna edycja Archipelagu to, także próba zapoznania seniorów z wolontariatem w kulturze.

Zmierzenia się z zagadnieniem dość trudnym z uwagi na wielość stereotypów z tym związanych. Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników Muzeum na Woli, gdzie odbywały się warsztaty oraz uczestników kursu udało wypracować się wspólną akcję, która zostanie zrealizowana w 2015 roku.

Podczas konwestatoriów uczestnicy Archipelagu Pokoleń poruszali zagadnienia związane z poppkulturą, sztuką współczesną, modą, dizajnem czy genderem. Najwięcej emocji w uczestnikach kursu wzbudziło zagadnienie mody i ubioru. W trakcie spotkania rozmawiano o kontekście historyczno-kulturowym ubioru. Analizowano “Traktat o Manekinach” oraz jego ścisłe powiązanie z projektami Martina Margieli. W trkacie jednego z otatnich wykładów rozmawiano o gotowaniu. Uczestnicy porównywali sposób mówienia i pisania o jedzeniu w książkach z lat 50-tych oraz współczesnych magazynach kulinarnych.

Dopełnieniem konwersatoriów i warsztatów były spotkania z przedstawicieliami warszawskich instytucji kultury i poznawania ich “od kuchni”. W trakcie wizyt uczestnicy kursu rozmawiali o projektach edukacyjnych w Zachęcie przy okazji zwiedzili wystawę “Postęp i higiena”. W Muzeum Historii Żydów Polskich zainteresowali się akcją edukacyjną “Żonkile_- związaną z rocznicą Powstania w Gettcie Warszawskim.

Przed Archipelagiem Pokoleń jeszcze dwa spotkania. Pierwsze to zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin , w sobotę 31 stycznia, godz. 12.00 (obowiązują zapisy pod adresem archipelag@e.org.pl). Drugie wydarzenie to akcja modowa, o której więcej informacji pojawi się w lutym.

Foto: Kamila Szuba